КЕП: сфери використання для фізичних та юридичних осіб
Кваліфікований електронний підпис — це перепустка до диджитал-світу. Завдяки КЕП, фактично кожен громадянин України може отримувати ряд послуг від держави онлайн, а бізнес має змогу оптимізувати рутинні процеси пов'язані з друком, підписанням, погодженням та обміном паперовими документами.
Що таке КЕП?
Кваліфікований електронний підпис — аналог власноручного підпису. Будь-який документ, підписаний КЕП, рівнозначний паперовому з підписом від руки. У законі України «Про електронні довірчі послуги» зазначається, що КЕП — це удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Подання звітності онлайн
Електронна звітність до контролюючих органів та реєстрація податкових накладних була першою сферою застосування електронних сертифікатів та досі залишається основною. Оскільки рішення перевести звітність в електронний формат було ухвалене на рівні держави, КЕП став незамінним помічником кожного бухгалтера. Найпопулярнішим інструментом для звітування онлайн є програма M.E.Doc, яка пропонує широкий спектр функціональних можливостей для реєстрації акцизних накладних, багатостороннього обміну е-ТТН, електронного документообігу з контрагентами тощо.
Електронний документообіг з контрагентами
Обмін паперовими документами забирає у компаній забагато ресурсів. Співробітники витрачають час на їх формування, погодження і відправку, а також — гроші на кур'єрські послуги, папір, обслуговування принтерів та організацію архівів.
ЕДО — це новий рівень відносин з клієнтами та партнерами, які, завдяки автоматизації, стають прозорими та контрольованими.
Сьогодні все більше організацій, особливо з великою кількістю контрагентів, переходять на електронний обмін документами, оцінивши всі переваги цієї технології, зокрема:
- миттєвий обмін рахунками, актами, договорами, угодами тощо;
- скорочення витрат часу та коштів на обробку і передачу документів;
- відмова від довготривалих кур’єрських доставок;
- можливість погоджувати документи онлайн будь-де з будь-якого девайса.
Перехід з паперу в цифру підприємству варто розпочати із забезпечення електронними підписами співробітників, уповноважених діяти як представники компанії.
За домовленістю учасників електронного обміну можна використовувати різні види електронного підпису, але гарантом юридичної сили електронних документів є тільки КЕП.
Електронна комерція: тендерні закупівлі
Електронний підпис потрібен для роботи на електронних торгових майданчиках, які слугують єдиною точкою комунікації між замовниками та постачальниками послуг. Саме КЕП надає юридичну силу всім операціям та контрактам, що укладені між учасниками торгів.
Тендерні майданчики можуть бути як державними (наприклад, Prozorro), так і комерційними, що створюються підприємцями й IT-компаніями, зацікавленими у діяльності електронної комерції: G2B “Government-to-Business” (Держава – Бізнесу). За статистичними даними, у 2019 році цей напрям дозволив укласти угоди на 163 млрд грн.
Майданчики публічних закупівель мають ряд корисних сервісів та функцій:
- швидкий та зручний пошук тендерів, що може здійснюватися за ключовими словами або замовником, за кодом CPV, статусом, регіоном, сумою закупівлі;
- можливість налаштувати підписку на тендери, що з'являються у системі за вказаними параметрами;
- моніторинг ринку, власної результативності та активності конкурентів у роботі з тендерами.
Тож, щоб взяти участь в електронних торгах, відстежувати актуальні тендери та оформлювати угоди — вам знадобиться КЕП.
Електронні довірчі послуги на держпорталі “Дія”
Мінцифри активно диджиталізує державні сервіси, щоб отримати необхідну довідку, закрити чи відкрити бізнес, отримати допомогу при народженні дитини можна було онлайн без черг, корупційних схем та хабарів.
Усі власники КЕП — фізичні та юридичні особи — мають змогу легко та швидко авторизуватися на порталі “Дія” і отримати необхідну довідку онлайн. Нагадаємо, що зараз на порталі доступні 27 публічних послуг. З вичерпним переліком цих послуг ви можете ознайомитися у нашому матеріалі за посиланням.
Окрім того, враховуючи, що рівень безробіття у зв'язку з карантином виріс, а подати усі необхідні документи на фіндопомогу до державного центру зайнятості без працюючого транспорту важко, на порталі реалізована можливість зробити це у три прості кроки:
- авторизуватися в кабінеті користувача на порталі “Дія” за допомогою електронного підпису;
- заповнити одну онлайн-анкету, запитання з якої визначатимуть перелік документів (паспорт, документи про освіту, трудова книжка і т. д.);
- отримати підтвердження на електронну пошту або телефон про надання статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю / або повідомлення про необхідність доопрацювання / або аргументовану відмову.
Також відомо, що Міністерство цифрової трансформації планує стовідсотково оцифрувати державні послуги до 2024 року. Так, нещодавно Мінцифри запустило на порталі “Дія” кабінет громадянина, який дасть змогу переглянути власні дані про нерухомість, авто, землю, бізнес та електронні документи.
е-Декларування
Для того, щоб скористатися зручним електронним декларуванням і подати декларацію про доходи та майновий стан за лічені хвилини онлайн, — вам знадобиться КЕП.
Нагадаємо, що відзвітувати про доходи повинні ті, хто минулого року продав нерухомість, отримував дорогі подарунки не від близьких родичів, вигравав у лотерею, здавав майно в оренду або отримував дохід від закордонних джерел. Подати декларації також повинні індивідуальні підприємці, нотаріуси, які займаються приватною практикою, адвокати, котрі заснували адвокатські кабінети, й інші особи.
е-Декларування запроваджене як зручна цифрова альтернатива для громадян, котрі цінують свій час і хочуть бути впевнені, що податкова декларація стовідсотково була прийнята ДПС до закінчення граничного терміну подання.
eHealth: цифровізація медичної сфери (медпослуг)
eHealth — це електронна система охорони здоров'я, яка є основною складовою медичної реформи в Україні. Головним завданням eHealth є облік договорів, які укладають пацієнти з лікарями, а також швидкий доступ до інформації, що стосується здоров'я кожного пацієнта. Саме завдяки КЕП, кожен лікар з легкістю отримує доступ до єдиної медичної бази даних через Медичні інформаційні системи (МІС).
Запровадження системи eHealth покликане автоматизувати роботу безпосередньо самих лікарів, адміністраційної частини медустанов і фармацевтів.
Це означає також, що отримати ліки за рецептом чи гроші за лікарняним і для пацієнтів стане набагато простіше. Адже не потрібно йти спеціально за цими папірцями спочатку до лікаря, а потім з ними ж — до фармацевта і в бухгалтерію. Завдяки електронному документообігу усе відбувається автоматично та в рази швидше! Без жодних зіпсованих чи загублених лікарняних та рецептів.
Отже, як бачимо, електронний підпис потрібен не тільки бізнесу, а практично кожному громадянину України, що прагне спростити отримання різноманітних послуг від держави. КЕП — це ваш спосіб забути про черги в держустановах, збір десятків папірців задля отримання єдиної довідки та марну витрату часу.
Теги: Сертифікати, Електронний підпис, ЦСК "Україна", КЕП